14 gün sonra yürürlüğe girecek! Bütün kredi kartı sahiplerinden bu para kesilecek

Pandemi sonrası dünyayı sert bir şekilde etkisi altına alan enflasyonist dalga ile mücadele için birçok ülkenin merkez bankası tarafından uygulanan faiz artırım kararlarına gecikmeli bir şekilde başlayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yüksek enflasyonu düşürebilmek için faiz artırımı ve kredi daraltma hamlelerini üst üste hayata geçiriyor.

KART FAİZLERİ 3 KAT BİRDEN YÜKSELDİ

Haziran ayında yapılan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından önce Türkiye’de yüzde 8.5 oranında bulunan politika faizleri, yasa gereği kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının faiz oranlarını belirlemeye devam ediyordu.

Bir başka deyişle, bireysel olan kredilerde bankalar istediği faiz oranını uyguluyor olsa da, kredi kartı faizleri düşük tutulmaya devam ediliyor, bu sayede hayat pahalılığı karşısında zorluk çeken vatandaş, elindeki kredi kartı ile günü kurtarabiliyordu. Ama yeni ekonomi modeli ile ekonominin soğutulması ve harcamaların düşürülmesi gibi hedefler edinen iktidar, kredi kartı kullanımını da bıçak gibi kesecek uygulamalar getiriyor.

14 GÜN SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK! TÜM KREDİ KARTI SAHİPLERİNDEN BU TUTAR KESİLECEK

Haziran ayında yüzde 1.36 olan kredi kartı işlemlerinde uygulanan azami faiz oranı, geçtiğimiz aylarda alınan bir karar ile yüzde 3.66 seviyesine sabitlenmişti. Aynı zamanda TCMB, bankaların mevduat hesaplarında bakiye bulunmaması durumunda müşteriler için harcamaya yapmaya imkan sunan kredili mevduat hesapları için uygulanan faiz oranını da 4.42’ye çıkartılmıştı.

NAKİT AVANS KULLANANLARIN FAİZLERİ YÜKSELTİLDİ

Ekonomide fiyat istikrarı için kredili ürün kullanımında büyük bir daralma isteyen Merkez Bankası, nakit avans çekimleri için yeni bir sınırlama kararları aldı. Geçtiğimiz aylarda birçok banka, mevcut kart limitlerini büyük oranda düşürüp, taksitli nakit avans işlemlerinde vadeyi 3 aya düşürmüştü.

Alınan son karar ile halihazırda 4.42 olacak şekilde belirlenen kredi kartı ile nakit çekim ve kullanım işlemlerinde uygulanan azami akdi faiz oranı, yüzde 5’e çıkarıldı.

KREDİ KARTI İŞLEMLERİNE YENİ KISITLAMALAR YOLDA

Kredi kartı kullanımını kısıtlamak için hayata geçirilmesi planlanan yeni hamlelerden birinin de asgari ödeme planı üzerindeki değişiklik olduğu iddia edilirken, halihazırda 25 bin liranın altındaki kartlar için yüzde 20 olan oran, 25 bin TL ve üzeri limitli kartlar için yüzde 40 olarak uygulanıyor.

Değişen faiz oranlarıyla birlikte, kesilen ekstrelerin tutarı artarken, kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarını üç dönem art arda zamanında yatırmayan müşterilerin kartları kullanıma kapatılıyor.

Asgari tutarın 30 gün içerisinde ödenmemesi durumunda ise bankalar, tercihlerine göre bazı müşterilerin kredi kartlarını nakit avans kullanımına kapatabiliyor.

Yapılacak bazı yeni düzenlemelerle birlikte limit fark etmeksizin kredi kartlarındaki asgari ödeme tutarının yüzde 35’e yükseltileceği iddia edilirken, halk arasında ‘karta takla attırmak’ uygulama, bu değişikliğin yapılması halinde çok daha zor bir hale gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x