2 litresi 25 TL’den satılıyor. Kapısında kuyruk oluyorlar

Türkiye’nin ilk gastronomi şehri Gaziantep’te, ramazan sofralarında birbirinden lezzetli yemekler yer alıyor. Özellikle yaz aylarında tüketilen meyan şerbeti ise serinletici ve sindirimi kolaylaştıran özelliği nedeniyle 11 ayın sultanı ramazanda da yoğun olarak tercih ediliyor.

Poşet ya da şişelere konularak satılan şerbetin üretildiği noktalarda ise vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Kentte ara sokaklarda seyyar satıcılar ve şerbetçi dükkanlarında satılan şerbet, yaklaşık 2 litresi 25 lira gibi uygun fiyatıyla da her bütçeye hitap ediyor.

Yaklaşık 50 yıldır şerbet işiyle uğraşan Mehmet Yılmaz, meyan şerbetinin ramazanda iftar sofralarının vazgeçilmez içeceği olduğunu söyledi.

Yapılışı hakkında bilgi veren Yılmaz, “Meyan kökünü tarçın, karabiber ve biraz su ekleyerek yoğuruyoruz. Bir saat bekledikten sonra su ile karıştırılan meyan şerbetini poşetlere koyup tüketicilere sunuyoruz. Şu anda günlük 300 litre meyan şerbeti üretiyoruz.” dedi.

Yılmaz, meyan şerbetinin bir poşetini 25 liradan sattıklarını sözlerine ekledi.

Vatandaşlardan Eyüp Yüksel ise şerbet almaya geldiğini belirterek, “Vazgeçilmez içeceğimizdir. Ramazan ayını iple çekiyoruz. Geçmişten gelen bir içeceğimiz. Faydalı bir içecek. İçmeyenlere tavsiye ederim. İftar sofralarında olmazsa olmazlarımızdan.” diye konuştu.

FAYDALARI

Meyan kökü anti-inflamatuar özelliği sayesinde, vücutta meydana gelen enfeksiyonların tedavi edilmesini sağlar. Yumuşatıcı olan Meyan kökü, sindirim ve solunum sistemlerinin iltihaplanmasını büyük ölçüde önler.

Böylece gastritin yanı sıra, ülser yaralarını da tedavi eder. Meyan kökü aynı zamanda, artrit gibi eklem iltihaplarına ve göz enfeksiyonlarına karşı çok etkilidir. Meyan kökünün bitki çayı olarak tüketilmesi, virüslerin gelişimini yavaşlatır, boğaz iltihaplarını yatıştırır, ses kısıklığını iyileştirir.

Bir balgam söktürücü olan Meyan kökünü, öksürüğü tedavi etmek için kullanmak başarılı bir sonuç almayı sağlar.

Bu bitki, adrenal bezlerin uyarılmasını sağlar. Adrenal bezlerin, yetersiz hormonal sekresyonlarına bağlı olarak gelişen patolojilerin tedavisinde kullanılır.

Meyan kökü, diğer bitkilere veya müshillere gereksinim duymadan kabızlığı büyük ölçüde tedavi eder.

Karaciğerin korunmasına yardımcı olan Meyan kökünde bulunan iki antiviral madde, hepatit A virüslerinin çoğalmasına karşı koruyucudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x