Microsoft diğer devlere örnek olmak için önemli bir adım attı! Helal olsun!

Activision’daki yaklaşık 600 kalite güvence çalışanı Amerika İletişim Çalışanları’na (CWA) katılarak onları ABD video oyunu endüstrisindeki en büyük sertifikalı sendika haline getirdi. Onlar aynı zamanda Microsoft ile CWA arasındaki anlaşma kapsamında örgütlenen ilk Activision çalışanları. Hatırlarsanız Microsoft, video oyunu geliştiricisini 68,7 milyar dolara satın alması için yasal onay alma çabalarının bir parçası olarak Activision Blizzard çalışanlarının sendikalaşma hakkına saygı duymayı kabul etmişti.

 CWA Başkanı Claude Cummings Jr., Microsoft’un işçilerin sendika isteyip istemediklerine kendilerinin karar vermesine izin verme sözünü tuttuğunu söyledi. Microsoft’un CWA ile anlaşma yapmayı kabul ederken verdiği taahhüdün bir kısmı, sendika kampanyası sırasında tarafsız bir yaklaşım sergileyeceği yönündeydi ve şirket, insanların oylarına müdahale etmediğini veya onları etkilemediğini söyledi.

Microsoft diğer devlere örnek olmak için önemli bir adım attı! Helal olsun!

Anlaşmanın bir başka unsuru da çalışanlara, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na seçim için dilekçe verme zorunluluğunun olmamasını da içeren “bir sendikaya katılıp katılmamayı seçme konusunda yenilikçi teknoloji destekli ve kolaylaştırılmış sürece” erişim hakkı vermekti. Bu durumda işçilerin yalnızca sendika yetki belgesi imzalamaları veya internet üzerinden oy kullanmaları yeterliydi. The New York Times’a göre 390 işçi sendika kurulması yönünde oy kullanırken, sekiz kişi sendika kurulmasına karşı çıktı. Yaklaşık 200 kişi daha oy kullanmadı.

Microsoft, 2023’ün başlarında, Bethesda’nın sahibi ve şirketin video oyunu yan kuruluşlarından biri olan ve o zamanlar video oyunu endüstrisinin en büyüğü olan Zenimax için 300 işçiden oluşan bir sendikayı da tanıdı. Bu işçiler ayrıca şirketin CWA ile yaptığı anlaşmanın sağladığı daha basit süreç kapsamında sendikalaştı. Yıl sonuna kadar Microsoft, tam zamanlı sendikalı Zenimax çalışanları olarak 77 geçici QA yüklenicisini işe almayı kabul etti; bu, işten çıkarmaların kuşattığı bir sektördeki işçiler için memnuniyetle karşılanan bir kazançtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x