“Yapay zeka vücudumu kullanıyor”


Yıllardır Instagram üzerinden paylaşım yaparak 2 milyondan fazla takipçiye ulaşan Ines Trocchia isimli genç kadın, yapay zekanın kendisini sömürmesinden öfkeli olduğunu söyledi.

Sosyal medya fenomeni olarak ün kazanan genç kadın, yapay zeka kullanılarak kendisine benzeyen mankenler yapıldığını ve bu “sanal mankenlerin” kendisinden çok daha kısa sürede çok daha fazla takipçiye ulaştığını söyledi.

Yapay zeka kullanan kişilerin kendi bedeninden ilham aldığını belirten Trocchia, “Bu yapay zeka ile yaratılan mankenler ulaşılamaz güzellik standartları yaratıyor. Bu sadece can sıkıcı değil aynı zamanda benden ilham alarak maddi olarak da beni zarara uğratıyorlar” dedi.

29 yaşındaki manken, “İnsanlar beni yapay zeka mankeni sanıyor ve benim profilimde de rahatça görüldüğü üzere ben moda defilelerinde boy gösteriyorum ve birçok projede çalıştım” dedi.

İtalyan manken, bazı sosyal medya kullanıcılarının kendisinin yapay zeka ile yaratıldığını düşündüğünü söylerken, “Yapay zeka ile yaratılan mankenler hep aynı üzgün yüz ifadesiyle duruyor. İnsanların bu yüzden bana gerçek olup olmadığımı sorması çok şoke eddici” dedi.

Bazı hesapların doğrudan kendi videosunu çaldığını ve çok daha fazla izlendiğini söyleyen kadın, “Yapay zeka bütün sektörleri rahatsız ediyor” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x